Bu yıl yüzde 8’in üzerinde büyüme bekliyoruzHazine ve Maliye Bakanı Elvan, “İş Dünyası Buluşması” programında yaptığı konuşmasında, 2021’de yüzde 8’in üzerinde büyüme beklendiğini aktardı.

Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, Kocaeli Ticaret Odası’nın düzenlediği “İş Dünyası Buluşması” programında Türk ekonomisinin büyümesine vurgu yaparak “Bu yıl yüzde 8’in üzerinde büyüme bekliyoruz. Mali disiplinden taviz vermeyeceğiz. Enflasyon düşecek.” şeklinde mesajlar verdi.

Bakan Elvan, iş dünyası temsilcilerine karşı yaptığı konuşmasında küresel piyasalara paralel gelişen ekonomik hareketleri aktararak, enflasyonun küresel boyutunun altını çizdi ve devletin ekonomiyi iyileştirmek için verdiği katkılara değinerek enflasyonun düşürüleceğini bildirdi.

“KÜRESEL EKONOMİ 2. DÜNYA SAVAŞI SONRASI DÖNEMİN EN DERİN DARALMASINI YAŞADI”

Bakan Elvan, ekonomiyi genel olarak değerlendirdiği konuşmasında “2020 senesi tüm dünyada her türlü ekonomik ve sosyal düzenin test edildiği mücadele dolu bir yıl oldu. Küresel ekonomi 2. Dünya Savaşı sonrası dönemin en derin daralmasını yaşadı.

“TEMKİNLİ OLUNMASI GEREKEN BİR DÖNEM”

Makro finansal istikrar açısından dikkatle takip edilmesi ve temkinli olunması gereken bir dönemi yaşıyoruz.”

Lütfi Elvan: Bu yıl yüzde 8’in üzerinde büyüme bekliyoruz #1

Bakan Elvan’ın konuşmasından satır başları şöyle:

“BU YIL YÜZDE 8 BÜYÜME BEKLİYORUZ”

Salgınla ilgili dışsal bir şok olmaması durumunda, 2021 için yüzde 8’in üzerinde bir büyüme bekliyoruz.

“MERKEZİ YÖNETİM BÜTÇE AÇIĞININ MİLLİ GELİRE ORANINI YÜZDE 3,5 OLARAK TUTACAĞIZ”

Merkezi yönetim bütçe açığının milli gelire oranını yüzde 3,5 olarak tutma hedefimize sadığız, bu konuda en ufak bir tereddüt söz konusu değil.

Lütfi Elvan: Bu yıl yüzde 8’in üzerinde büyüme bekliyoruz #2Source link

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir