Cumhurbaşkanı Erdoğan Ahlat’ta büyükelçilerle bir araya geldiBitlis’in Ahlat ilçesinde büyükelçiler ile akşam yemeği programında konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan ” 5 milyon sığınmacıya ev sahipliği yapan Türkiye, ilave bir göç yükünü kaldıramaz.” dedi.


Cumhurbaşkanı Erdoğan Ahlat'ta büyükelçilerle bir araya geldi

Malazgirt Zaferi’nin 950. yılı nedeniyle düzenlenen törenler kapsamında, Ahlat’ta Büyükelçilere hitap etti.

Burada yaptığı konuşmasında Afgan göçmenlere değinen Cumhurbaşkanı Erdoğan, şu ifadeleri kullandı:

“TÜRKİYE, İLAVE BİR GÖÇ YÜKÜNÜ KALDIRAMAZ”

“Halihazırda çeşitli statülerde 5 milyonu aşkın sığınmacıya ev sahipliği yapan Türkiye ilave bir göç yükünü kaldıramaz. Şu anda ülkemizde kayıtlı kayıtsız 300 bin Afganlı göçmen vardır. Ülkemizin batı sınırlarında yeni dramların yaşanmaması için göç baskılarının azaltılması önem kazanıyor.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan Ahlat ta büyükelçilerle bir araya geldi #1

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuşmalarından satır başları;

“Malazgirt Zaferi ile Anadolu’daki Türk varlığı tescil edilmiş ve burası Türk toprağı haline gelmiştir.

“SÜRECİ TALİBAN’IN SÖZLERİ DEĞİL İCRAATLARI BELİRLEYECEK”

Afganistan’da mahsur kalan vatandaşlarımızın tahliye işlemlerini zor şartlar altında başarı ile sürdürüyoruz. Taliban liderlerinden gelen mesajlara şimdilik ihtiyatlı bir iyimserlikle yaklaşıyoruz. Afganistan’da önümüzdeki sürecin nasıl şekilleneceğini Taliban’ın sözleri değil icraatları, eylemleri ve atacağı adımlar belirleyecektir.

“ULUSLARARASI TOPLUMUN YARDIM ETMESİ ZARURİDİR”

Uluslararası toplumun Afganistan’a ilişkin atacağı adımlar büyük önem taşıyor. Bugün milyonlarca Afgan temel gıda malzemelerine muhtaç durumdadır. Yönetimden kim olursa olsun uluslararası toplumun Afganistan’a bu zor durumda yardım etmesi zaruridir.

Koronavirüs salgını tüm insanlığın 8 milyarlık büyük bir aile olduğunu göstermişti. Aynı anda son zamanlarda yaşadığımız sel, deprem, yangın felaketleri de kaderimizin ortak olduğunu hatırlatmıştır.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir