Yangınlarından etkilenen 5 ilde elektrik abonelerinin borçları 3 ay ertelendiResmi Gazete’de yayınlanan kararname ile, orman yangınlarına maruz kalan 5 ildeki vatandaşların elektrik tüketimine ilişkin tahsilatları 3 ay ertelendi.

Geçtiğimiz haftalarda meydana gelen orman yangınlarına karşı mücadele hız kesmeden devam ediyor.

Bölgede etkilenen vatandaşlara yönelik birçok devlet kurumu seferber olurken, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla afetzedelere yönelik yeni bir karar alındı.

Cumhurbaşkanı kararıyla Antalya, Muğla, Adana, Mersin ve Osmaniye’de yaşanan orman yangınları nedeniyle zarar gören tüketicilerin elektrik tüketimlerine ilişkin tahsilatları 3 ay süreyle ertelendi.

KARAR ETKİLERİ AZALTMAK ÜZERE ALINDI

Yayınlanan karar, 28 Temmuz 2021 tarihinden itibaren 5 ilde yaşanan orman yangınlarının etkilerini azaltmak üzere alındı.

Bu kapsamda söz konusu bölgelerdeki tüketicilerin elektrik fatura tahsilatları, ağustos, eylül ve ekim aylarını kapsayacak şekilde ertelendi.

Karara göre, konutu, iş yeri ve tarımsal üretim alanı kullanılabilir halde olan tüketiciler, bu yerlere ilişkin mevcut elektrik aboneliği fatura tahsilatının erteleme kapsamına alınmasına dair dilekçelerini 1 Ekim’e kadar ilgili tedarik şirketine sunacak veya bu taleplerini aynı tarihe kadar çağrı merkezleri ya da çevrim içi başvuru kanalları üzerinden iletecekler.

SON BAŞVURU TARİHİ 1 EKİM

Konutu, iş yeri ve tarımsal üretim alanı kullanılamaz halde olan tüketiciler de yangın sonrası yeni aboneliklerinin fatura tahsilatını erteleme kapsamına almak için ilgili kurumlarca düzenlenmiş “hasar durum belgesi” ile başvuruda bulunacak.

Ayrıca erteleme kapsamına dahil edilmesi istenilen ticarethane, sanayi ve tarıma dayalı arazilerin sulanması amacı dışındaki tarımsal sulama aboneliklerine ilişkin iş yerlerinin de 28 Temmuz’dan sonra açıldığını gösterir “iş yeri açma ve çalışma belgesi”nin ilgili şirkete ibraz etmesi zorunlu olacak.

ERTELEMEDEN KAYNAKLANAN MALİYETİ BAKANLIK KARŞILAYACAK

Uygulamadan faydalanacak tüketicilerin 28 Temmuz öncesinde de kendi adlarına veya ticari unvanlarına kayıtlı bir aboneliklerinin olması, aynı tarihten sonraki abonelikleri ile bu tarih öncesindeki aboneliklerinin aynı abone grubunda bulunması ve aynı tedarik şirketinin faaliyet bölgesinde bulunması gerekecek.

Karar doğrultusunda her bir hasar durum belgesi ile tek bir yeni abonelik için uygulamadan faydalanılacak ve erteleme süresi, ertelemeye konu her bir fatura için ayrı ayrı uygulanacak.

Ertelemeden kaynaklı finansman maliyeti Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı bütçesinden karşılanacak.
Kamu kurum ve kuruluşlara ait yerlerin tüketimleri bu karar dışında tutuldu.

Söz konusu karar 1 Ağustos tarihi itibarıyla geçerli olacak.

Yangınlarından etkilenen 5 ilde elektrik abonelerinin borçları 3 ay ertelendi #1

 

 

Yangınlarından etkilenen 5 ilde elektrik abonelerinin borçları 3 ay ertelendi #2

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir